Nauka duńskiego

Język duński – Materiały do nauki

Jak uczyć się duńskiego? Z jakich materiałów korzystać? 

Nauka duńskiego nie jest łatwa. W dodatku jest relatywnie mało materiałów do nauki duńskiego po polsku, zwłaszcza w porównaniu do innych języków. Kanał duński z cynamonem powstał z myślą o stworzeniu darmowych lekcji online języka duńskiego dla Polaków, zarówno tych mieszkających i pracujących w Danii, jak i tych w Polsce chcących poznać ten skandynawski język. Mam nadzieję, że poniższa lista materiałów – którą stale aktualizuję – dodatkowo pomoże Wam w nauce.

Oto lista aplikacji, stron, seriali, książek i innych materiałów do nauki języka duńskiego:

Aplikacje do nauki duńskiego

Aplikacje na telefon są świetną formą nauki języka. Potrafią być bardziej interaktywne niż podręczniki (chodź warto się również uczyć poprzez odręczne pisanie), a ich wielką zaletą jest ogólnodostępność oraz mobilność. Przydatną funkcją dla osób, które mają problem z motywacją i regularnością w nauce duńskiego jest fakt, że większość z nich wysyła zachęcające przypomnienia w formie notyfikacji. Polecam Wam korzystać z aplikacji do nauki duńskiego zwłaszcza w drodze (w pociągu, autobusie), ale też spontanicznie w wolnej chwili gdziekolwiek jesteście. Ocena tych aplikacji jest moją subiektywną opinią – warto też poczytać opinie w sklepie google play. Jeśli znaleźliście inne warte polecenia aplikacje do nauki języków, z których można uczyć się duńskiego, proszę napiszcie do mnie (email, Facebook lub Instagram) – czekam na Wasze opinie!

Poniżej moja mini recenzja aplikacji do nauki duńskiego wraz z linkami do pobrania na androida (niestety, nie testowałam na iphone):

50 języków (duński)
+ nauka duńskiego po polsku
+ bezpłatne 30 lekcji 
+ ciekawa opcja nagrywania i odsłuchiwania swojej wymowy
– dostęp do pozostałych lekcji jest płatny (łącznie jest ich 100)

Memrise
+ darmowa (z opcją wykupienia premium)
+ nowatorska (fajny interface, interaktywny kurs)
– brak opcji nauki duńskiego po polsku 🙁
(tylko dla znających język angielski)

Duolingo
+ darmowa (z opcją wykupienia premium)
+ jedna z najbardziej znanych tego typu aplikacji na świecie
– znów brak opcji nauki duńskiego po polsku 🙁
(tylko dla znających język angielski)

Mondly
+ częściowo darmowa
+ nauka duńskiego po polsku
– mało lekcji w wersji darmowej

SuperMemo
+ nauka duńskiego po polsku
+ bezpłatny pierwszy miesiąc
– płatna po upływie wersji próbnej
– kurs online w aplikacji niewiele różni się od starej wersji serwisu w formie programu na komputer Super Memo
(mało nowatorskie podejście)

Drops
+ darmowa (z opcją wykupienia premium)
+ nauka duńskiego po polsku (jeśli polski nie wskoczy od razu to trzeba zmienić w ustawieniach)
– limit 5 minut dziennie w wersji darmowej

Przydatne Strony do nauki duńskiego

Słownik online Den Danske Ordbog https://ordnet.dk
Najlepszy słownik online języka duńskiego. To z niego korzystam, gdy mam jakiekolwiek wątpliwości gdy przygotowuję dla Was lekcje na YouTube. Większość haseł ma opcję odsłuchania (po naciśnięciu głośniczka) – więc bez problemu możecie sprawdzić tam duńską wymowę. Oczyśćcie od razu mamy też podaną odmianę słówek.

Strona DR https://www.dr.dk/
Strona znana każdemu Duńczykowi. DR to przede wszystkim duńska telewizja. Funkcjonuje też jako radio i serwis informacyjny z wiadomościami. Jeżeli macie problem z odtworzeniem niektórych materiałów będąc w Polsce
polecam Wam użycie dowolnego VPN’a.

Strona Dansk her og nu https://danskherognu.dk/
Dansk her og nu (duński tu i teraz 🇩🇰) to strona z darmowymi lekcjami duńskiego (po duńsku). Lekcje są fajnie zbudowane, mamy tekst/dialog który możemy czytać, a co najważniejsze – słuchać. Potem pytania sprawdzające zrozumienie tekstu, czasami trochę gramatyki, a na końcu listę słówek (przetłumaczoną na angielski).

Strona przydatna do odsłuchu słówek i ćwiczenia duńskiej wymowy. Nagrywają się tam native speakerzy w różnych językach – w tym duńskim. Baza słówek i nagrań może nie jest tak duża jak w ordnet, ale czasami fajnie usłyszeć wymowę tego samego słówka od różnych osób.

Duńskie filmy i seriale

Serial „Rita” na Netflix

Oglądajcie z duńskim audio i napisami, a szybko osłuchacie się z językiem. Serial jest zabawny, wzruszający i pouczający.

Serial „Most nad Sundem” na DR.dk

Świetny duńsko-szwedzki serial, którego akcja toczy się na słynnym moście Øresund łączącym Danię oraz Szwecję. Fajnie słychać różnice pomiędzy językiem duńskim, a szwedzkim. Znów – jeżeli macie problem z dostępem będąc w Polsce polecam Wam użycie dowolnego programu VPN.

Serial „The Rain” na Netflix

Mimo, że serial powstał w 2018 roku to dobrze „wstrzelił się” tematyką w rok 2020 – ze względu chociażby na pandemię covid. Serial przenosi nas w post-apokaliptyczny świat spustoszony przez śmiertelnego wirusa. Szczerze mówiąc nie miałam jeszcze czasu go obejrzeć, ale słyszałam wiele pozytywnych opinii na jego temat. Bez względu na jakość, której sama ocenić jeszcze nie mogę, serial zasługuje na uwzględnienie tutaj chociażby ze względu na opcję obejrzenia go zarówno z polskim jak i z duńskim audio oraz napisami.

Serial „Borgen” na Netflix

Akcja serialu skupia się wokół zamku Christiansborg, czyli centrum duńskiej polityki znajdującym się w Kopenhadze.
Główna bohaterka, Brigitte Nyborg Christensen, grana przez Sidse Babett Knudsen zostaje premierem duńskiego rządu. Jak można się domyślić, serial poświęca sporo uwagi duńskiej polityce, ale nie brakuje w nim akcji i dramaturgii.

Książki i podręczniki

JĘZYK DUŃSKI - książki dla początkujących i zaawansowanych ☆ Materiały do nauki duńskiego ☆

„Podstawy gramatyki duńskiej z ćwiczeniami” Eugeniusz Rajnik


Świetna książka autorstwa profesora Eugeniusza Rajnika, pod okiem którego miałam przyjemność pisać swoją pracę licencjacką na filologii duńskiej.

„Aktivt dansk” i „Intensivt dansk” Lise Bostrup


Dwie książki lub raczej podręczniki do nauki języka duńskiego. „Aktivt dansk” jest dla początkujących, natomiast „Intensivt dansk” dla zaawansowanych. Pomimo faktu, że są opracowane po duńsku można bardzo dużo z nich wyciągnąć. Służyły jako jedne z podstawowych materiałów podczas moich studiów. Obie książki bardzo dobrze rozszerzają duńskie słownictwo oraz uczą konstrukcji gramatycznych.

„Ordet er frit” Birte Langgard

Kolejny godny polecenia podręcznik opracowania duńskiego dla zaawansowanych. Znajdziecie w nim dużo zdjęć, czytanek i ćwiczeń do samodzielnej pracy z duńskim.

Gummi Tarzan” Ole Lund Kirkegaard

Ta książeczka stworzona dla najmłodszych świetnie sprawdza się na początku nauki języka duńskiego. Krótkie historyjki pomogą Wam w nauce czytania po duńsku, a typowo duński humor na pewno Was zaintryguje.

Find Ordene – og læs historien” Karen-Margrethe Sørensen

Bardzo krótki, ale niezwykle wartościowy zeszyt z ćwiczeniami języka duńskiego dla początkujących. Naszym głównym zadaniem jest znalezienie nowych słówek na obrazkach ilustrujących historię pewnej duńskiej rodzinki.

YouTube, Facebook i Instagram

Na YouTube znajdziecie mój darmowy kurs duńskiego – najlepiej zacząć od lekcji 
„Nauka duńskiego – Lekcja 1: START [duński dla początkujących]”.

Na moim Facebooku i Instagramie codziennie znajdziecie duńskie słówka i zwroty w formie moich autorskich fiszek. Jeśli nadal szukacie większej ilości materiałów lub chcecie zapytać o coś innych uczących się duńskiego – dołączcie do grupy na FaceBooku „Nauka duńskiego dla każdego!”:
https://www.facebook.com/groups/dunski

Nauka duńskiego 1: PODSTAWY [język duński dla początkujących]