O mnie

O mnie

Jak nauczyłam się duńskiego? Moje Q&A: Dania, język duński i inne.

Moja nauka duńskiego zaczęła się od studiów filologii duńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po 3 latach nauki oraz dwóch kursach językowych w Danii wyjechałam do Kopenhagi.

Na miejscu szybko okazało się, że sama nauka duńskiego na studiach i krótkich kursach to nie wszystko. Poprawna duńska wymowa okazała się dużo bardziej wymagająca. Po kilku dorywczych pracach w restauracjach i kawiarniach, gdzie zmuszona byłam do używania tego języka na co dzień z Duńczykami, mój duński wszedł na wyższy poziom. W końcu poczułam się na tyle pewnie by zacząć zajmować się tłumaczeniami ustnymi dla kopenhaskiej Kommune. Z czasem zostałam też nauczycielem duńskiego dla Polaków oraz polskiego dla Duńczyków w szkole językowej AOF. W czasie wolnym od innych zajęć udzielałam również korepetycji z duńskiego online.

Po 3 latach życia w Danii i nauczania zarówno polskiego, jak i duńskiego w szkole językowej, nadszedł czas by wrócić do Polski. Szybko znalazłam fajną pracę, w której język duński jest kluczowy – w dziale obsługi duńskiego klienta w firmie posiadającej kilka sklepów internetowych. Nadal prowadziłam korepetycje online dla swoich uczniów, jednak ilość osób chcących się nauczyć duńskiego była spora, a mój czas ograniczony. Dlatego postanowiłam pomagać innym w nauce języka duńskiego, tworząc darmowy kurs duńskiego po polsku na YouTube – tak powstał kanał duński z cynamonem.

Poza kanałem YouTube, na Facebooku i Instagramie codziennie znajdziesz słówka do nauki w formie fiszek. Jeśli chodzi o dodatkowe materiały przydatne w nauce – znajdziesz je w zakładce „nauka duńskiego”. Zachęcam Was również do dołączenia do grupy na Facebooku „Nauka duńskiego dla każdego!” gdzie możecie swobodnie wymieniać się opiniami i zadawać pytania dotyczące nauki duńskiego i Danii.